Fotbalové hřiště s výletištěm ve Vavřinci
Obsah
Sběrný dvůr odpadů Veselice
Sběrný dvůr odpadů Veselice byl vybudovaný v roce 2012 v části bývalého areálu akciové společnosti Zemspol a.s. Sloup. Výstavba sběrného dvora byla spolufinancována z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu životní prostředí. Náklady stavební části představují částku 11 533 557 Kč a náklady na jeho vybavení kontejnery a dalším zařízením činí 1 094 040 Kč. Celkové náklady tedy činí 12 627 597 Kč. Z této částky obdržela obec dotaci z prostředků EU a SFŽP ve výši 11 545 736 Kč, Jihomoravský kraj přispěl částkou 641 429 Kč a tutéž částku uhradila obec ze svého rozpočtu.
Na sběrném dvoře odpadů mohou předávat odpady občané z obce Vavřinec, včetně místních částí Veselice, Suchdol a Nové Dvory. Současně má obce Vavřinec uzavřenou smlouvu o spolupráci při financování provozu sběrného dvoru s městysy Sloup a Ostrov u Macochy a obcí Žďár, Šošůvka, Vysočany a Holštejn..
Provozní doba a kontaktní údaje:
PÁ 13 - 18 hod.
SO 08 - 11 hod.
ST 09 - 14 hod.
GPS souřadnice SD: 49°23'53.097"N, 16°42'37.272"E
Adresa: Vavřinec, Veselice 102, 67913 Sloup
Obsluha - p. Kočí Miroslav: +420 725 906 609, +420 725 111 359
Starosta obce - p. Nečas Petr: +420 725 116 593
Sběrný dvůr byl spuštěný jako služba, jejimž cílem bylo posunout nakládání s odpady v obci a v regionu na vyšší úroveň. Doplňuje současný systém třídění prostřednictvím barevných kontejnerů na sklo, papír a plasty, které jsou rozmístěny v jednotlivých místních částech v obci, ale také další formy sběru odpadů formou tzv. pytlového sběru, který byl v obci zavedený v roce 2018.
Ve sběrném dvoře jsou připraveny kontejnery na nejrůznější odpad. Nebezpečné odpady budou ukládány do mobilního ekoskladu se záchytnou vanou. Elektrospotřebiče budou uloženy v samostatném skladu. Jednotlivé kontejnery a místa budou označeny názvem odpadu. Ve sběrném dvoře se řiďte pokyny obsluhy.
Účelem sběrného dvora je jednak umožnit odkládání odpadů, které se nevejdou do klasické popelnice (objemné odpady) nebo tam svou povahou nepatří (nebezpečné odpady). Hlavním cílem však je snížit množství odpadů, které se musí odvážet na skládku a tam za ně zaplatit nemalé peníze. Cesta, jak snížit tyto náklady, respektive, jak je udržet na snesitelné výši, je v tom, že se vytřídí max. množství odpadů, které je možno předat na recyklaci. Navíc se tím významně odlehčí našemu životnímu prostředí a uspoří se přírodní suroviny.
Fotografie z výstavby sběrného dvora a po jeho dokončení najdete ve fotogalerii na tomto webu zde.
Jaké odpady je možné odevzdat:
PAPÍR, PLASTY A SKLO (BÍLÉ, BAREVNÉ)
NEBEZPEČNÉ ODPADY
Barvy, ředidla, lepidla, oleje (motorové, mazací, převodové), kyseliny, louhy, pesticidy a další chemikálie používané v domácnostech. Dále je možné odevzdat textilie a obaly znečištěné těmito látkami.
Baterie a akumulátory, zářivky (lineární i kompaktní tzv. úsporné) a výbojky. Pozn.: obyčejné žhavené žárovky vyhazujte do popelnice.
ELEKTROODPADY
Všechny druhy elektrických a elektronických zařízení používaných v domácnosti jako jsou: ledničky, pračky, sporáky, televize, monitory, rádia, CD přehrávače, videorekordéry, fotoaparáty, počítače, klávesnice, tiskárny, kopírky, telefony, mobily, hodiny, elektrické hračky, elektrické nářadí, fritézy, fény, vysavače, žehličky, kuchyňské přístroje, váhy a další.
POZOR! Elektrospotřebiče musí být kompletní! Tzn. nesmí být rozebrané, zvláště pokud jsou z nich „vytěženy“ barevné kovy, části jako je motor, kompresor apod. V takovém případě je obsluha oprávněna spotřebič odmítnout nebo požadovat zaplacení jednorázového poplatku.
OBJEMNÝ ODPAD
Starý nábytek, koberce, linoleum, sanita, sádrokarton, dřevotříska, povrchově upravené dřevo apod.
POZOR !!!!!
Nábytek musí být rozebrán nebo rozbit na jednotlivé desky. Je to z důvodu max. využití kapacity kontejneru.
STAVEBNÍ ODPADY
Stavební suť s obsahem cihel, betonu, malty, dlažby, betonových/pálených tašek a kamenů. Rodina má nárok uložit za 1 měsíc na SDO 500 kg stavební suti zdarma, ostatní množství si platí - viz níže.
POZOR !!!!!
Příjem stavebních odpadů - viz výše je omezen množstevně na max. 500 kg na číslo popisné a měsíc. Stavební odpady musí být bez příměsí, v opačném případě je dovážející povinen provést vytřídění na místě dle pokynů obsluhy.
POZOR !!!!!
Je přísně zakázáno dovážet stavební odpady s obsahem azbestu (např. eternit,azbestocementové trubky a desky). Odvoz tohoto odpadu si musíte zajistit na vlastní náklady oprávněnou firmou.
!!!!POZOR !!!!!!
ODPAD PODLÉHAJÍCÍ POPLATKŮ BUDE OBSLUHOU ZVÁŽENÝ A POPLATEK BUDE VYBRANÝ PŘÍMO OBSLUHOU OPROTI VYDÁNÍ PŘÍJMOVÉHO ÚČETNÍHO DOKLADU.
Ceník poplatků za uložení odpadů na sběrném dvoře
Druh odpadu | cena |
Stavební suť | 1 Kč/kg |
Lehký stavební odpad (polystyren, vata) | 8 Kč/kg |
Těžký stavební odpad (heraklit, lepenka) | 4 Kč/kg |
Pneumatiky | 30 Kč/ks |
!!!!POZOR !!!!!!
DŘEVO
Větve, kmeny, nelakované a jinak povrchově neupravené dřevo: desky, prkna, fošny, střešní latě apod.
POZOR !!!!!
Na sběrný dvůr není možné odevzdávat pařezy a kořeny stromů.
KOVY
Železné i neželezné kovy: trubky, tyče, dráty, plechy, kování, armatury, plechovky příp. výrobky, které obsahují kovy, jako jsou staré kotle, plynové sporáky, jízdní kola, nářadí, kabely apod.
BIOODPADY
Tráva a listí.
Z hygienických důvodů nelze přijímat odpad z kuchyní a přípravy jídel apod.